15 MAYIS MI 16 MAYIS MI?

0
71

Bu gün Denizli’de Milli Mücadele Günü kutlanıyor.

İsmir’in işgalinin hemen ardından Denizli’de Mili Mücadele’nin örgütlenmesi ve Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin o meşhur fetvasının okunmasının yıl dönümü.

Geçtiğimiz yıl Denizli tarihine merakıyla bilinen Mimar Hüsamettin Ataman, ortaya bir iddia attı ve fetvanın okunduğu mitingin 15 değil 16 Mayıs’ta yapıldığını. 1. dereceden kaynaklarda tarihin hep 16 Mayıs olarak belirtildiğini, bunu tarihçilerin araştırıp gerçek tarihi ortaya çıkarması gerektiğini söyledi.

Ataman’ın açıklamasının üzerinden 1 yıl geçti ama konu üzerine Gazeteci İbrahim İmamoğlu dışında kafa yoran kimse çıkmadı.

Tarihi araştırmaları ile dikkat çeken gazeteci İbrahim İmamoğlu özel bir sohbette, Ataman’ın tezine karşı gerçek tarihin 15 Mayıs olduğunu ve Ataman’ın kaynaklarının yanlış olduğunu iddia etti.

Ataman tezini savunurken sunduğu kanıtlardan biri Bayramyeri Meydanında bulunan anıttaki tarihlerdi. Bu anıtlarda tarihler sonradan 15 Temmuz olarak değiştirilse de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün web sitesinde halen 16 Mayıs olarak geçiyor. Aynı sitede foto altındaki yazıda ise ’15 Mayıs 1919 Cuma günü’ ibaresi yer alıyor.

Siteyi hazırlayanların kafası iyice karışmış anlaşılan.

Benim de okul yıllarından hatırladığım mitingin Cuma namazı sonrası yapıldığı yönünde.

Oysa 15 Mayıs 1919 tarihi Perşembe’ye denk geliyor.

Nedense son yıllarda yapılan kutlamalarda ‘Cuma günü’ ibaresine pek rastlanmıyor.

İnsanın aklına karanlık bir el Denizli’nin Milli Mücadele Tarihinin önemli bir noktasında değişiklik yaptığı geliyor.

Hangi karanlık el neden böyle bir şey yapma ihtiyacı hisseder? Onu ben de çıkaramadım.

15 veya 16 Temmuz, Milli Mücadele günümüz kutlu olsun!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here