BURDUR’DA YÖRÜK GÖÇÜ

0
125

AHALİTV-Yörük Kültür ve Araştırma Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen temsili Yörük göçü Burdur Çatalpınar kavşağında başladı.

Burdur'da renkli Yörük göçü ile ilgili görsel sonucu

Etkinliğe Vali Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Albay Hakan Tutucu, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Burdur Yörük Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Alaettin Kalkan, çevre illerden gelen Yörük Türkmen dernekleri başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Burdur'da renkli Yörük göçü ile ilgili görsel sonucu

Etkinlikte konuşan  Vali Hasan Şıldak, Burdur’un Yörük kültürünün başkenti olduğunu belirterek, “Burdurlular kültürümüze ve bizi biz yapan değerlere sahip çıkıyor. Burdur, binlerce yıllık tarihi ve zengin kültürel mirası, renkli kültürüyle Anadolu’nun şirin kentlerinden birisi. Burada görev yapmak benim için onur” dedi.
Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Yörük göçünün düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Burdur'da renkli Yörük göçü ile ilgili görsel sonucu
Burdur Yörük Kültür Araştırma ve Dayanışma Derneği Başkanı Alaettin Kalkan da, “Yörük demek, yürüyen Türk demektir. Biz Yörükler, bilindiği üzere eski tarihlerden beri göç eden bir topluluk olduğumuz için bizlere yürüyen Türkler anlamında Yörük denilmiştir” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here