ÇAL’DA 2 ETKİNLİK VE ANLAMLI MESAJLAR

0
151

AHALİTV-Denizli’nin Çal İlçesi’nde geleneksel iki farklı etkinlikte özlenen tablo çıktı,anlamlı mesajlar verildi.

Akkent Mahallesi’nde, anlamı ‘Ezilmiş Buğday’ ve ‘Yemek yenen yer’ anlamına gelen Mırtlak etkinliği yapıldı. Horasan erenlerinden olan Ahmet Hoca’nın türbesini ziyaret edenler dualar okudu. 24 Oğuz Boyu’nu temsilen 24 kazan keşkek pişirilip vatandaşlara dağıtıldı. Yaklaşık 4 bin kişi keşkek yedi.

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, 13.yüzyıldan bu yana Mırtlak etkinliğinin düzenlendiğini belirterek, “7.yüzyılda Orta Asya’dan dağılan ve Balkan ülkeleri ile Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan, İran, Irak, Suriye ve Mısır’a yayılan Oğuz boylarının geleneği olan Mırtlak, geleneklerimizin yaşatılması ve devamı adına çok önemli. Her yıl Mayıs ayının ilk haftasında Akkent’te vatandaşlarımız ile bir araya gelerek, Mırtlak etkinliğini düzenliyor, atalarımızı yad ediyoruz” dedi.

ÇALÇAKIRLAR’DA HIDIRELLEZ ETKİNLİĞİ

Çalçakırlar Mahallesi’nde ise, Hıdrellez kutlamaları yapıldı. Çok sayıda tavuk, koyun ve dananın kesildiği Hıdrellez kutlamalarına İstanbul, İzmir ve Denizli’den çok sayıda Türkmen Alevisinin yanı sıra Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba’da katıldı.

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, yiyecek

Hıdrellez kutlamaları 2 gün sürdü. Gümülcü Türbesi ile Erenler Türbesi’nde dualar edildi. Sazlar çalındı, türküler söylendi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here