DENİZLİ’DE İTTİFAKLAR SAMİMİ Mİ? SOKAK NE DİYOR?

0
140

AHALİTV-Yerel seçime 47 gün var. Partiler meclis üye adayları için yoğun mesaide. 0 Şubat sonrası yeni bir tartışma bekleniyor. Tartışmanın odağında 4 parti var.

İşte kulislere yansıyan ve sokakta duyulan o haberler:

AK PARTİ-MHP SAMİMİ Mİ?

Cumhur ittifakını oluşturan partilerin Denizli yöneticileri sosyal medya yansımalarına göre oldukça kararlı ve samimi. Ancak kulisler ve yansıyanlara göre kırgınlıklar var ve henüz aşılmış değil.

MHP cephesi, halen Serinhisar, Bozkurt ve Baklan konusunda sitem dillendirmeleri yapıyor.Buldan’da Ak Partiden yeterli desteği alamayacağı endişesini taşıyor. Bu cephenin bir başka endişesi de ortak meclis listeleri oluşursa yeterince sayı alamayacaklarından kaynaklı.Yine MHP cephesinden bir bölümün iki kez parti adayı olan Ümit Bahtiyar’ın İYİ partiye geçmesi nedeniyle oy kaybı yaşanacağını dillendiriyor.MHP’nin Merkezefendi’de seçime asıldığı ve Muhammet Subaşıoğlu’nu başarılı bulduğu da gelen haberler arasında. Bu habere dayanak olarak da; Genel Başkan Yardımcısı E.Haluk Ayhan ve İl Başkanı Ceafer Birtürk’ün Subaşıoğlu’nu ziyareti gösteriliyor.

Ak Parti cephesinin endişelerinin ana kaynağı ise, Denizli ilçe adaylarının büyük bölümünün ülkücü kökenli oluşu. Serinhisar, Buldan, Baklan, Çivril, Acıpayam, Sarayköy, Güney ilçelerinde aday-ittifak kaynaklı eleştirilerde “Büyükşehir’de zorlanırmıyız” sorularının erken sorulmasına neden oldu.

Ak Partide Zolan-Subaşıoğlu anlaşmazlığı dillendiriliyor. Bilinçli, algı yaratma amaçlı olarak değerlendirilen kulis bilgisi sokağa yansımış durumda. İkili arasında git-gel durumlarını adayların ajans işlerini alanların servis ettiği de Denizli medyasının dilinde.

İYİ PARTİ-CHP’ DE DURUM?

CHP cephesi henüz Büyükşehir şokunu atlatmış değil. Pamukkale ve Merkezefendi’de gösterilen direnç şaşkınlığı azaltmış görünse de meclis üyeliğinde “bir senden-bir benden” paylaşımı eleştiri odağı.

Buldan sorununu çözemeyen İYİ Parti ve CHP ayrı ayrı yarışacak.Samimiyet göstergesinin sandıklar açılınca kanıtlanacağı iki ilçe merkezde. Pamukkaleyi çok isteyen İYİ Partililer, Merkezefendi’de “ilçede CHP, Büyükşehir’de Zolan” şeklindeki dillendirmelere tepkili. Merkezefendi CHP adayına yönelik algı yaratmaya çalışanları saptayan İYİ Partililler bu konuda uyarıcı olacak.

DÜĞÜM MERKEZEFENDİ

İki ittifak açısından bakıldığında, siyaset kulisleri ve sokağa yansıyana göre; düğüm Merkezefendi ilçesi.

İYİ Partililerin yaratılan algıya karşı tavrı, Ak Parti ilçe adayının Büyükşehir adayı çevresinden yayıldığı ileri sürülen algı gösteriyor ki ,bu ilçede tartışmaları önümüzdeki günlerde büyütecek.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here