DENİZLİ’NİN DUYGUSAL MUCİDİ

0
165
DENIZLI'DE ORHAN ABALIOGLU MESLEKI VE TEKNIK ANADOLU LISESI SON SINIF OGRENCISI MURAT DUMAN (ORTADA) ARKADASLARIYLA BIRLIKTE ATIK MALZEMELERDEN BIYONIK EL MAKETI TASARLADI. (FOTO: DENIZ TOKAT / DENIZLI, DHA)

AHALİTV-Denizli’de, 12.sınıf öğrencisi Murat Duman, bir arkadaşının geçirdiği kaza sonrasında elini kaybetmesinden etkilendi ve sonunda atık materyallerden biyonik el yaptı.

Atık materyallerden biyonik el maketi tasarladı ile ilgili görsel sonucu

Pamukkale Kaymakamlığı, Delikliçınar 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda, ’13 Mart Pamukkale Nomofobi Günü’ nedeniyle, bireylerin teknolojik cihazlara karşı oluşan bağımlılığının önüne geçilmesi amacıyla etkinlik düzenledi.

Atık materyallerden biyonik el maketi tasarladı ile ilgili görsel sonucu

Etkinlikte,biyonik el maketi de dikkat çekti. Proje fikrini ortaya atan Murat Duman, bir arkadaşının küçük yaşta kolundaki sivilce nedeniyle kolunu kaybettiğini, bu durumdan çok etkilenerek biyonik el maketi yapımına karar verdiğini söyledi.

Atık materyallerden biyonik el maketi tasarladı ile ilgili görsel sonucu

Teknolojinin faydalı kullanılması gerektiğini belirten Duman, “Teknolojiye karşı hep bir ilgim vardı. Bu ilgiyi olumlu yönde kullanmaya başladım. Cep harçlıklarımı bu yönde harcadım. Arkadaşımın yaşadığı rahatsızlıktan çok etkilendim. Böyle insanlara yardım edebilmek için bir proje hazırladım. Arkadaşlarım da bana yardımcı oldu. Projemizde atık materyaller kullandık. Sokaktan bulduğum kontrplak ile zemin hazırladık. Strafor köpükten parmaklar yaptım. Eski hoparlörlerden aldığımız telleri kullandık. Hayalim daha büyük robotlar yapabilmek”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here