EĞİTİM İŞ’TEN ALADAĞ KARARINA TEPKİ

0
65

AHALİ TV – Adana Aladağ’da 11’i çocuk 12 kişinin ölümüne neden olan yurt yangını davası sonuçlandı Davayı takip eden Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, birinci dereceden sorumlu kişilerin beraat etmesine tepki gösterdi.

Adana’nın Aladağ ilçesinde 11’i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiği yurt yangınıyla ilgili, Eğitim-İş’in ilk günden bugüne takip ettiği davanın karar duruşması Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti 8 sanığa, 8 yıl ile 12 yıl arasında değişen hapis cezaları verdi.

Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Genel Sekreter Ebru Sungar, Genel Merkez Hukuk Bürosu Avukatı Burak Sabuncu, Birleşik Kamu-İş Örgütlenme Sekreteri Hasan Kütük, Adana 1 No’lu Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Adana 2 No’lu Şube Başkanı Erkan Şenol ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kahramanmaraş Şube Başkanı Ahmet Kürtül ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kozan İlçe Temsilcilik Başkanı Halil Mazlumoğlu ve çok sayıda sendika üyesi davayı takip etti.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, kalabalık ve açık hava

Genel Başkan Orhan Yıldırım kararın açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, ölümlerde birincil derecede sorumluluğu olan kamu görevlisi sanıklar hakkında beraat kararı verilmesine tepki gösterdi. Her ne kadar istenilen sonuç alınamasa da sonucun alınmasında en büyük payın, faciada yaşamını yitiren çocukların aileleri olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Tüm tehditlere ve baskılara rağmen yılmadan adalet mücadelesi veren ailelere ve baro avukatlarına teşekkür ediyorum. Bizler burada onlara sadece destek olduk. Asıl savaşı kazanan, üzerinden rant elde etmek isteyen tarikatlara ve cemaatlere boyun eğmeyen ailelerdir” diye konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, gülümseyen insanlar, kalabalık ve açık hava

Aladağ faciasının kamusal ve laik eğitimin yok edilmek istenmesinin bir sonucu olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Bizler, öğrencilerimize, geleceğimize, laik, bilimsel, çağdaş, parasız ve kamusal eğitime sahip çıkmaya devam edeceğiz. Çocuklarımızın geleceği ve yaşamı her şeyden önemlidir. Siyasi hesaplar peşinde koşanların, çocuklarımızın hayatıyla oynamalarına asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Davayı Aladağ’da takip eden Eğitim-iş yönetici ve üyeleri mahkeme sonrası kısa bir yürüyüş gerçekleştirdi.

YENİ 15 TEMMUZ’LAR OLMASIN

Eğitim-iş Denizli şubesi olarak bu ve benzeri gelişmeleri Denizli’de de takip ettiklerini belirten Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, “Çoğu yasal dayanaktan yoksun olan yurtlarımızda çocuklarımız kontrolsüz ve denetimsiz ortamlarda barınmakta, sözde dini eğitim altında Türk Milli Eğitim sisteminin amaçları dışında eğitilmektedirler. Çocuklarımız farklı mağduriyetler yaşamakta, istismara uğramaktadırlar. Ailelerimiz daha iyi bir eğitim almaları beklentisiyle bu yurtlara çocuklarını teslim etmekte, denetimsizliğin getirdiği usulsüz eğitim yöntemleri ile çocuklarının aile bağlarının koptuğu da görülmektedir. 15 Temmuz benzeri tehlikelerle bir daha karşılaşmamak için bu yurtlardaki denetimlerin daha düzenli yürütülmesini bekliyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here