KRİZ İHRACATI VURDU

0
247

AHALİ TV – Türkiye genelinde ihracat rakamları yıllık bazda yüzde 3,5 artarken, Denizli’de yüzde 4,3 geriledi.

Türkiye ihracatı, şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,5 artarak 13,6 milyar Amerikan Doları oldu. Ocak-Şubat dönemini baz alındığında ise yüzde 4,7 artışla 26,8 milyar Amerikan Doları olarak gerçekleşti.

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Bilindiği gibi, geçen aydan itibaren ihracat rakamlarımızın genel ticaret sistemine göre de açıklanacağı duyurulmuştu. Bu sisteme göre; yılın ilk iki ayındaki serbest bölge ihracatları ve antrepo verilerini de kapsayan ihracatımız yüzde 5 yükselişle 28,2 milyar USD olarak kaydedildi. Dünya ekonomisini yakından ilgilendiren ticaret savaşları, korumacılık politikaları ve riskler göz önüne alındığında, ihracat artışımızın devam etmesi ihracat potansiyelimizin gücünü bir kez daha ortaya koydu” dedi.

DENİZLİ’DE DÜŞÜŞ

Memişoğlu, “Geçtiğimiz ayki değerlendirmelerimizde, parite etkisinin ihracatımızı önemli ölçüde etkilediğini belirtmiştik. Bu ay da devam eden parite etkisiyle birlikte, DENİB üyelerince yapılan ihracat şubat ayında yüzde 4,3 azalarak 190 milyon Amerikan Doları oldu. Ocak-Şubat döneminde ise yüzde 5,2 azalan ihracatımız, 386 milyon Amerikan Doları olarak gerçekleşti. TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı ise, şubat ayında yüzde 7,3 azalışla 240 milyon Amerikan Doları olurken; Ocak-Şubat döneminde yüzde 5,3 azalarak 492 milyon Amerikan Doları olarak kaydedildi” diye konuştu.

FIRSAT OLABİLİR

Şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Memişoğlu, “2019 yılıyla birlikte birçok önemli kurum ve kuruluş, dünya ekonomik görünümündeki belirsizliklere ve risklere dikkat çekiyor. IMF tarafından açıklanan güncel raporlarda, hem dünya hem de gelişen ve gelişmekte olan ekonomilerin büyüme beklentilerinin aşağı yönlü revize edildiğini görüyoruz. Bilindiği gibi; ülkemiz ihracatının yaklaşık yarısı, Birliğimiz ihracatının da neredeyse yüzde 65’i Avrupa Birliği’ne yapılıyor. Öte yandan, ABD de ihracat pazarlarımız arasında önemli bir konuma sahip. Özellikle, bu bölgelerdeki büyüme beklentileri ve ithalat talepleri ile ihracat performansımız arasında yakın bir ilişki bulunuyor. Söz konusu pazarlarda süregelen risklerin, rekabetçiliğimizin yüksek olduğu sektörlerde ve ürün gruplarında aslında önemli birer fırsat olarak karşımıza çıktığını ifade edebiliriz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here