NURİ KAPLAN YAZDI: ÇOK BİLİNMEYENLİ SEÇİM

0
417

Son yıllarda seçimler ülkesi haline gelen Türkiye’de yine bir seçimin arefesindeyiz.

Bu kez çok farklı bir seçim olacak. Türkiye ilk kez, (daha önce de belirttiğim gibi gereksiz) ittifaklı bir yerel seçime gidiyor.

Seçmenin ittifaklar arasında sıkıştırılmaya mecbur bırakıldığı bu seçimde ittifaklar yararlı mı olacak, zararlı mı olacak 1 Nisan’da göreceğiz.

Denizli özeline indiğimizde belediye meclis üyeliği, belediye başkanlığından daha önemli bana göre. Çünkü, Belediye Başkanlığını kazanıp, mecliste çoğunluğu kaybetmek var işin ucunda. Ortak belediye meclis listeleri avantaj sağlayacak mı, sağlamayacak mı? Bekleyip göreceğiz.

Ama görünen o ki, Büyükşehir Belediyesini kazananın mecliste azınlıkta kalma olasılığı çok yüksek.

Bütün oyların aynı zarfa konacak olması oy tasnifini zorlaştıracak mı? Bir zarftan kaç farklı partiye oy çıkacak? İlçede, büyükşehirde ve belediye meclisinde farklı oylar çıkması olası…

Siyasetçi değilim ama gözlem yapmayı severim. Rahmetli Demirel’in “Tencerenin deviremeyeceği iktidar yoktur” sözü, bu seçimin kaderini belirleyecek gibi…

Ama işin ilginç yanı, Muhalefet adaylarında da sanki seçim kazanmak istemiyorlarmış gibi bir hava var.

Bazı adaylar şimdiden kazandığını ilan etmiş, kendinden emin, daha şimdiden halktan kopmuş…

Eski Denizli Belediye Başkanlarından birinin sözü vardı; “İnsan bir makama gelince etrafında öyle bir çember oluşuyor ki dışarıda ne olup bittiğini göremiyorsun.”

Daha sandıklar açılmadan bunu yaşayan adaylarımıza Allah kolaylık versin.

Basın çalışanlarını tanımayan basın danışmanları ile çalışıp şimdiden kendilerini başkan ilan eden adaylarımıza başarılarının devamını diliyorum.

Denizli’de normal şartlarda Çivril, Acıpayam ve Pamukkale ile Merkezefendi’den birisini kazanan Büyükşehir’i kazanır ama Bu seçimin kendisine özel dinamikleri tahmini zorlaştırıyor.

Seçim kimse için çantada keklik değil, bekleyip göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here