ÖZTÜRK ÇAVUŞOĞLU’NA KÜRDİSTAN’I SORDU

0
130

AHALİ TV – İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na verdiği soru önergesinde Çavuşoğlu’nun önceki gün katıldığı Barzani’nin yemin töreni ve ‘Kürdistan Şehitleri’ için saygı duruşunu sordu.

ÖZTÜRK’ÜN SORU ÖNERGESİ ŞÖYLE:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 Aşağıdaki sorularımın Anayasanın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96. Maddesi gereğince Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 11.6.2019

Yasin ÖZTÜRK

Denizli Milletvekili 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Peşmerge yönetiminde bulunan, “Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı” olarak seçilen Neçirvan Barzani’nin yemin törenine katılmış ve yemin töreni öncesinde sözde “Kürdistan şehitleri” için saygı duruşunda bulunmuştur.

Bu doğrultuda:

1- Zat-ı alinizin katıldığı törende, saygı duruşuna eşlik ettiğiniz sözde “Kürdistan şehitleri” kimlerden oluşmaktadır?

2- Saygı bulunduğunuz sözde “Kürdistan şehitleri” arasında, bölücü örgüt PKK ve YPG’li teröristler bulunmakta mıdır?

3- Program öncesi zat-ı alinize bu durum bildirilmemiş midir? Bildirildiyse, özellikle Partinizin “beka” söylemi ortada iken, sözde şehitleri anma toplantısına neden katıldınız?

4- Bildirilmediyse, yaratılan bu fiili durum için, Irak Bölgesel Kürt Yönetimine karşı neden tavır alınmamıştır?

5- Dış politikamızdaki mevkidaşlık ve teammüller dikkate alındığında, bölgesel yönetim başkanlığının yemin töreninde bulunmak ülkemizin diplomatik saygınlığı açısından bir denklik sorunu yaratmamakta mıdır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here