Yeşil Sol Parti nöbette …”SU VE VİCDAN NÖBETİNDEYİZ”

0
161

AHALİTV-Yeşil Sol Parti “Su ve Vicdan Nöbetinde”…Parti adına eş sözcüler Eylem Tuncaelli ve Sinan Tutal yaptıkları açıklama da,”Yağma ve talan devam ediyor” diyerek,dayanışma ve  mücadele çağrısında bulundu.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, ağaç, gökyüzü, açık hava ve doğa

Yapılan açıklama da şöyle denildi:

Adalete, demokrasiye, emeğe saldıranlar, doğaya da saldırmaya devam ediyorlar!

Tarih öncesinden bu yana mitlere konu, eşsiz ekosistemi ile yaşamın kaynağı olan Kazdağları, son günlerde maden ocakları ile anılmasıyla beraber büyük bir talan ve yağma ile karşı karşıya.

Madencilik adı altında sürdürülen altın işletmeciliği faaliyetlerinin, yapıldığı bölgelerde yaşamsal tüm süreçleri yok ettiğini bizler Bergama’dan, Fatsa’dan, İliç’ten, Cerattepe’den, Eşme’den, Mastra’dan biliyoruz.

En son Çanakkale, Kirazlı köyü, Balaban mevkiinde Kanadalı Almos Gold (yerli ortağı Doğu Biga Madencilik) şirketine ÇED raporu iptaline rağmen, yasal işlemleri yerine getirmeden kızılçam ormanında tıraşlama çalışmasına başladı ve halen de bu kıyıma devam ediyor.

Bu proje sahası Çanakkale’nin aynı zamanda tek içme ve sulama suyunu sağlayan Atikhisar barajının hemen üzerindedir. Orman ekosistemini yok ederek, su varlıklarının kirlenmesine, suyun, toprağın toksik madde ile kirletilmesine yol açacak bir maden işletmesine izin vermek akıldışıdır.

Kanada firmasından sonra ruhsat almak için sırada bekleyen 39 yerli ve yabancı firma olduğu düşünüldüğünde bizlerin mücadelesi daha da önem kazanıyor.

Yağma ve talan devam ediyor!

Konuya ilişkin mecliste verilen araştırma önergeleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi. Munzur, aynı süreçte komple maden sahası ilan edildi. Hasankeyf, onikibin yıllık tarih ile birlikte dinamitleniyor.

Yeşil Sol Parti olarak süreci başından itibaren takip ediyoruz. Yerel yönetimlerle birlikte yapılan keşfe katılarak yıkımı yerinde gözlemledik. Yapılan basın açıklamalarına katıldık. Şimdi de “Su ve Vicdan Nöbeti”ndeyiz. Çadırımızı kurduk, heyetimiz, arkadaşlarımız ve yaşam savunucuları ile doğayı savunmaya, iktidarın, gözü dönmüş, akıl almaz yağmasına karşı direnmeye devam ediyoruz.

Yeşil Sol Parti olarak bugün İda olduk, Hasankeyf olduk, Munzur olduk ve Balaban’da nöbete durduk.

Su ve vicdan diyoruz! Tüm yaşam savunucuları ile birlikte direnmeye devam ediyoruz!

Bugün yağma ve talana direnen;

Tüm yaban hayatı, endemik bitkileri ile Munzur,
Onikibin yıllık tarihi ile Hasankeyf,
Eşsiz ekosistemi, Sarıkız’ı, Afroditi’i ile Kazdağları hepimizindir!

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, gökyüzü, açık hava ve doğa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here